Close

30 listopada 2021

EDUKACJA PRAWNA DLA NAJMŁODSZYCH

Teraz także przedszkolaki mogą dowiedzieć się do czego potrzebne są w życiu regulacje i przepisy, jakie dzieci mają obowiązki i prawa oraz jak mogą ich dochodzić.

Wszystko dzięki ogólnopolskiemu projektowi z zakresu edukacji prawnej Krajowej Izby Radców Prawnych, który objął swoim zasięgiem przedszkola publiczne w całej Polsce.

Podstawę projektu stanowią dwie wyjątkowe publikacje stworzone z myślą o najmłodszych czytelnikach, które w listopadzie zostały rozesłane do publicznych placówek przedszkolnych na terenie całego kraju.

Przedszkola mają także możliwość skorzystania z bezpłatnych, bezpośrednich edukacyjnych spotkań z radcami prawnymi, którzy odwiedzą przedszkola i z pewnością zainteresują dzieci tematyką prawną.

Akcja edukacyjna może stanowić inspirację do zajęć i pogadanek z dziećmi na tematy okołoprawne. Ważne, aby uświadamiać najmłodszych, że są oni chronieni przez prawo, a dorośli muszą ich prawa zawsze respektować, stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich.

Książeczki pt. „Od radców prawnych bajka ciekawa o obowiązkach dziecka i prawach!” oraz „Przygody Radka i Darii, dzielnych radców z kancelarii” napisane zostały w formie bajek i skierowane są zarówno do dzieci młodszych jak i starszych. Zawarte w nich informacje przygotowane zostały w lekkiej i przystępnej formie. Zostały również uzupełnione licznymi przykładami oraz atrakcyjną grafiką, co z pewnością pomoże dzieciom jeszcze lepiej zrozumieć ich treść.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze aktywnie uczestniczy w akcji edukacyjnej. Zapraszamy radców prawnych zainteresowanych spotkaniem w przedszkolu z najmłodszymi do wypożyczenia książeczek oraz „tóg dla najmłodszych” (egzemplarze tóg odzwierciedlające różne zawody prawnicze, w rozmiarach odpowiednich dla najmłodszych).

Zainteresowanych prosimy o kontakt  z Biurem OIRP w Zielonej Górze, tel. 68 452 96 66 lub aplikacja@zielonagora.oirp.pl w celu umówienia terminu i formy udziału radców prawnych w projekcie.

W ramach projektu Krajowa Izba Radców Prawnych przewidziała również nagranie kilkunastu filmów edukacyjnych skierowanych do młodzieży szkolnej oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwszy odcinek, z myślą o przedszkolakach, jest już nagrany i niebawem zostanie opublikowany na stronie internetowej i w mediach społecznościowych KIRP. Radca prawny Wioleta Lelas-Piejko z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie przybliża najmłodszym zawód radcy prawnego oraz to, jakie mają prawa i obowiązki, i Jak mogą ich dochodzić. W zrozumieniu zagadnień prawnych pomaga dzieciom także miś ubrany w radcowską togę z niebieskim żabotem.

Kolejne filmy kierowane będą starszych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Poruszać będą m.in. tematykę prawa rodzinnego, prawa konsumenckiego, spadkowego czy postępowania sądowego.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status