Close

30 listopada 2021

EDUKACJA PRAWNA DLA NAJMŁODSZYCH

Teraz także przedszkolaki mogą dowiedzieć się do czego potrzebne są w życiu regulacje i przepisy, jakie dzieci mają obowiązki i prawa oraz jak mogą ich dochodzić.

Wszystko dzięki ogólnopolskiemu projektowi z zakresu edukacji prawnej Krajowej Izby Radców Prawnych, który objął swoim zasięgiem przedszkola publiczne w całej Polsce.

Podstawę projektu stanowią dwie wyjątkowe publikacje stworzone z myślą o najmłodszych czytelnikach, które w listopadzie zostały rozesłane do publicznych placówek przedszkolnych na terenie całego kraju.

Przedszkola mają także możliwość skorzystania z bezpłatnych, bezpośrednich edukacyjnych spotkań z radcami prawnymi, którzy odwiedzą przedszkola i z pewnością zainteresują dzieci tematyką prawną.

Akcja edukacyjna może stanowić inspirację do zajęć i pogadanek z dziećmi na tematy okołoprawne. Ważne, aby uświadamiać najmłodszych, że są oni chronieni przez prawo, a dorośli muszą ich prawa zawsze respektować, stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich.

Książeczki pt. „Od radców prawnych bajka ciekawa o obowiązkach dziecka i prawach!” oraz „Przygody Radka i Darii, dzielnych radców z kancelarii” napisane zostały w formie bajek i skierowane są zarówno do dzieci młodszych jak i starszych. Zawarte w nich informacje przygotowane zostały w lekkiej i przystępnej formie. Zostały również uzupełnione licznymi przykładami oraz atrakcyjną grafiką, co z pewnością pomoże dzieciom jeszcze lepiej zrozumieć ich treść.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze aktywnie uczestniczy w akcji edukacyjnej. Zapraszamy radców prawnych zainteresowanych spotkaniem w przedszkolu z najmłodszymi do wypożyczenia książeczek oraz „tóg dla najmłodszych” (egzemplarze tóg odzwierciedlające różne zawody prawnicze, w rozmiarach odpowiednich dla najmłodszych).

Zainteresowanych prosimy o kontakt  z Biurem OIRP w Zielonej Górze, tel. 68 452 96 66 lub aplikacja@zielonagora.oirp.pl w celu umówienia terminu i formy udziału radców prawnych w projekcie.

W ramach projektu Krajowa Izba Radców Prawnych przewidziała również nagranie kilkunastu filmów edukacyjnych skierowanych do młodzieży szkolnej oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwszy odcinek, z myślą o przedszkolakach, jest już nagrany i niebawem zostanie opublikowany na stronie internetowej i w mediach społecznościowych KIRP. Radca prawny Wioleta Lelas-Piejko z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie przybliża najmłodszym zawód radcy prawnego oraz to, jakie mają prawa i obowiązki, i Jak mogą ich dochodzić. W zrozumieniu zagadnień prawnych pomaga dzieciom także miś ubrany w radcowską togę z niebieskim żabotem.

Kolejne filmy kierowane będą starszych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Poruszać będą m.in. tematykę prawa rodzinnego, prawa konsumenckiego, spadkowego czy postępowania sądowego.